Wybór odpowiedniego laptopa nie jest łatwym zadaniem – zwłaszcza jeśli szukasz modelu dla gracza. Taki sprzęt musi bowiem umożliwiać korzystanie z nawet najbardziej wymagających gier. Co więcej, pożądane jest zapewnienie przy tym wysokiej jakości rozgrywki o płynnym przebiegu. Warto więc wiedzieć, jaki laptop gamingowy kupić. Poniżej przekażemy Ci kilka cennych wskazówek. Skupimy się głównie na kwestiach, które należy wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie.

Jaki laptop gamingowy najlepiej wybrać?

Laptopy gamingowe mają równie dobrą wydajność, co stacjonarne jednostki PC. Zapewniają dodatkowo dużą mobilność, dzięki czemu bez problemu można korzystać z nich praktycznie w każdym miejscu. To właśnie dlatego stały się coraz częstszym obiektem poszukiwań wśród graczy.

Aby jednak odpowiednio pełniły swoje zadanie, przy ich wyborze pod uwagę należy wziąć coś więcej niż tylko oryginalny design. W przypadku tego sprzętu kluczowe są przede wszystkim parametry, które zależą od zastosowanych podzespołów. To właśnie one decydują o tym, z jakich gier będziesz mógł korzystać oraz w jaki sposób będą one przebiegać. Przyjrzyj się bliżej w szczególności:

Matrycy

Na pierwszy ogień powinna iść przede wszystkim matryca. Najlepiej, by miała co najmniej 15 cali. Mniejsze wartości nie mają najmniejszego sensu, gdyż są zbyt obciążające dla wzroku, co przy długotrwałych rozgrywkach może być bardzo uciążliwe. Dobrze jest też zainwestować w matrycę full HD lub nawet 4K – chociaż oczywiście wiąże się to z większym wydatkiem. Uzyskuje się wówczas lepszą widoczność, wierne odwzorowanie kolorów oraz znakomitą jasność. Ważna jest także rozdzielczość, która powinna wynosić co najmniej 1080p oraz wysoka częstotliwość odświeżania na minimalnym poziomie 120 Hz. Wysoka liczba klatek obrazu na sekundę zapewnia bardziej dynamiczną rozgrywkę.

Procesorowi

Postaw na co najmniej 4 rdzeniowy procesor. Istotny jest też jego typ. W przypadku CPU Intel Core wybierz model od i5 w górę. W przypadku procesorów AMD do gier najlepiej nadają się natomiast modele Ryzen 5,7 bądź 9.

Pamięci RAM

Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Dla gracza minimalna wartość to jednak 8GB. Zadbaj też o to, aby była to pamięć DDR4 o taktowaniu co najmniej 2666 MHz.

Karcie graficznej

Element ten decyduje o uzyskanej rozdzielczości i odwzorowaniu detali. Najlepsze karty graficzne są więc w stanie zapewnić duży realizm w grach. Wybór tego podzespołu zależny jest od rodzaju gier i ich ustawień. Zwróć jednak uwagę, aby miał co najmniej 8GB pamięci.

Rodzajowi dysku

Obecnie w laptopach gamingowych stosowane są głównie dyski SSD. To dlatego, że są o wiele szybsze. Przekłada się to na sprawne wczytywanie danych.

Liczbie portów zewnętrznych

Porty zewnętrzne dają możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów i urządzeń. Ich liczba może być zatem bardzo istotna. Warto ją dopasować pod kątem własnych potrzeb.

Układowi chłodzenia

Urządzenia dla graczy są bardzo intensywnie eksploatowane. Koniecznością jest zatem zastosowanie zaawansowanego układu chłodzenia. Zapewnia on optymalne środowisko pracy, które wpływa na stabilność laptopa. W rezultacie nie dopuszcza się do jego przegrzania.

Wymienione przez nas kwestie to absolutna podstawa, jeśli chodzi o to, jaki laptop gamingowy wybrać. To właśnie te parametry wpływają na wydajność sprzętu.

Ile kosztuje laptop gamingowy?

Wadą sprzętu dla graczy może być jego cena. Jest ona bowiem znacznie wyższa niż w przypadku standardowych urządzeń. Ile zatem kosztuje laptop gamingowy? W tym wypadku ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od zastosowanych podzespołów i możliwości danego modelu.