Planujesz zakup komputera do gier? W takim razie dobrze jest wiedzieć, z jakim wydatkiem musisz się liczyć – zwłaszcza że w tym wypadku zwykle nie jest on mały. Postanowiliśmy zatem stworzyć ten artykuł – podpowiemy Ci w nim, czym komputer dla gracza różni się od standardowej jednostki PC. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, ile kosztuje komputer gamingowy. Dzięki poniższej treści łatwiej będzie Ci zrozumieć, co przekłada się na cenę tych urządzeń, co w rezultacie pozwoli Ci dobrać model dopasowany do Twoich potrzeb i budżetu.

Czym komputer gamingowy różni się od standardowego urządzenia?

Komputer gamingowy – zgodnie ze swoją nazwą – stworzony został na potrzeby graczy. Dzięki temu jednostka tego typu jest w stanie poradzić sobie nawet z bardzo wymagającymi grami. Co więcej, zapewnia przy tym doskonałą jakość rozgrywki. Aby jednak tak było, sprzęt musi znacząco różnić się od tego wykorzystywanego do codziennego użytku. Tym samym stosuje się w nim podzespoły o zdecydowanie lepszych parametrach. Do tych najważniejszych należą:

– karta graficzna – karta graficzna stosowana w komputerach dla graczy pozwala na idealne odwzorowanie każdego detalu. Obserwuje się również piękną grę światłocieni oraz skomplikowaną i realistyczną fizykę. Dzięki temu uzyskane obrazy coraz bardziej przypominają te występujące w rzeczywistości;

– procesor – najwyższej klasy procesor pozwala na płynną rozgrywkę nawet przy grach o najwyższych wymaganiach. W tym wypadku liczy się przede wszystkim liczba rdzeni. Im jest ona wyższa, tym lepiej;

– pamięć RAM – element ten decyduje o wydajności jednostki, która przekłada się na szybkość wczytywania danych;

– rodzaj dysku – w komputerach gamingowych stosuje się dysk SSD. To dlatego, że jest on o wiele szybszy, przez co zapewnia sprawniejsze działanie jednostki;

– płyta główna – to właśnie do niej podpina się wszystkie podzespoły. Musi być więc z nimi kompatybilna, gdyż w przeciwnym razie nie uda Ci się wykorzystać możliwości zastosowanych części.

Oczywiście jest to tylko ułamek rozwiązań stosowanych w komputerach gamingowych. Wyróżnić można bowiem również wiele innych elementów o dużym znaczeniu podczas rozgrywek, takich jak np. wzmocniony układ chłodzenia.

Ile kosztuje komputer gamingowy?

Zastosowanie podzespołów o lepszych parametrach sprawia, że w przypadku komputerów gamingowych z całą pewnością trzeba się liczyć z nieco większym wydatkiem. Trudno jednak podać konkretną kwotę, gdyż rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Wszystko zależy tak naprawdę od zastosowanych podzespołów oraz Twoich oczekiwań. Zastanów się np. nad tym, czy chcesz zainwestować w kartę graficzną z najwyższej półki.

Najlepiej jest sprawdzić wymagania sprzętowe gier, które Cię interesują. Nie zapominaj przy tym również o tych, które trafią na rynek w najbliższej przyszłości. Wtedy będziesz wiedział, jakie komponenty będą Ci potrzebne.

Możliwości masz dwie. Pierwsza z nich to samodzielne złożenie sprzętu PC. Potrzebna jest do tego jednak odpowiednia wiedza, dlatego nie zalecamy takiego posunięcia w przypadku osób, które nie mają zbyt wielkiego pojęcia o podzespołach wchodzących w skład komputera. Na szczęście jest też druga możliwość, a mianowicie wybór gotowego sprzętu gamingowego dostępnego na rynku, który znaleźć możesz np. w asortymencie naszego sklepu. Dostosowany jest on do potrzeb graczy. Ile kosztuje taki komputer gamingowy? Otóż jest to wydatek rzędu co najmniej 3 tys. zł. Znajdziesz jednak również modele kosztujące kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt tysięcy.